Google Hesabı Doğrulama FRP (Fabrika Sıfırlama Koruması) Nedir?

İngilizce olarak Factory Reset Protection anlamına gelen FRP bir nevi cihazlarınız için güvenlik korumasıdır. Bu koruma cihazınızda açılan Google hesabı sonrası etkin hale gelir. Cihazın sıfırlanması sonrası kullanım için Google Hesabınız ile giriş yapılmasını isteyerek doğru kullanıcı olduğunuzu tespit etmeye yarar. Hırsızlık gibi durumlarda önemli bir güvenlik olanı olan bu yöntem ayrıca cihazınızda açılan Google hesabı sayesinde konum bulma vb işlevleri kullanarak çalınan cihazınızın yerini tespit etmenizi sağlayan faydalarada sahiptir.

Tabi ki her ne kadar faydalı olsada bir o kadar tehlikeli olabilecek bu özellik eğer cihazınızı sıfırlamanız gerekirse ve hesap bilgilerinizi unuttuysanız başınıza büyük bir dert açabilir.

Xiaomi telefonlarda ise aslında iki çeşit FRP var diyebiliriz. Bunlarda bir tanesinin Google olduğunu öğrendik. Aynı şekilde Mi Account (Mi Hesabı) mevcut olan telefonlarda FRP sistemindeki gibi ir koruma mevcuttur. Mi hesabı açılan cihazlarda yazılım yüklemesi yada cihazın resetlenmesi sonrası Mi Hesabının açılması için karşınaza Mi hesabınızın 12******34 şekline benzer numarası ile çıkarak şifrenizin girilerek doğru kullanıcı olduğunuzu kanıtlamanızı ister.

Peki FRP Doğrulaması nasıl atlatılır? Çözümü Nedir?

En kolay yöntem bilgisayar üzerinden şifremi unuttum diyerek şifrenizi bulmanız ve doğrulamanızdır.

Diğer yöntem ise eğer cihazın bootloader kilidi açık ise TWRP gibi custom recoverylerden FRPBYPASS dosyaları yükleyerek işlem yapmak.

Tüm bunların dışında eğer yazılım yüklemenize engel yoksa Google Hesabı kaldırılmış yazılımlar yüklenebilir.

Daha üst düzey kullanıcı yada servisler ise bazı BOX olarak adlandırılan cihazlar ile USB ile telefonun bilgisayara bağlanması aracılığıyla bu hesapları kaldırabilirler.

Mi Hesabı Şifresini Unuttum? Mi Hesabı ByPass Etme? Mi Hesabı Kaldırma?

Eğer yeni bir modele sahipseniz ve bootloader kilidiniz açık değilse başınız büyük dertte diyebiliriz.

En basit çözüm. Mi Account Şifremi unuttum diyerek şifrenizi sıfırlamayı denemek ve hesabınıza giriş yaparak CİHAZI BUL özelliğini kapatmak bu işlem sonrası telefonu yeniden başlattığınızda size şifre sormayacaktır. Eğer bu mümkün değil ise;

Mi Hesabını bazı modeller için bypass etmek mümkün fakat yeni modellerde bu işlem çok zor. Eğer bootlader kilidiniz açık ise TWRP gibi custom recovery’ler aracılığıyla Custom rom yükleyerek MIUI harici bir yazılım ile cihazı kullanabilirsiniz.

Yetkili bir hesaba sahipseniz Mi Hesabı ekranında bir kod göreceksiniz bu kod ile ana server üzerinden engelliniz kaldırılırsa ve telefonu tekrar başlatırsanız bu ekran gelmeden cihazı açabilirsiniz. Bu işlem sadece yetkili servisler yapabilmektedir.

Bunlar dışında Mi Hesabını atlatmak çok zordur. Sorularınızı yorum bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz.

Bizi Paylaşın

Bir yorum bırakın