Xiaomi Cihazlara TWRP Recovery Kurulumu – Basit ve Genel Yöntem

TWRP Kurtarmanın Kısa Detayları ve Avantajı

TWRP (Team Win Recovery Project) açık kaynaklı bir topluluk geliştirme projesidir. TWRP ile cihazınıza root erişimi verebilir, çeşitli custom romlar ve mod dosyaları yükleyebilirsiniz. Aynı zamanda TWRP içinde EFS, Nandroid, Full Backup gibi yedekleri alabilir daha sonra geri yükleyebilirsiniz.

Gereksinimler :

Xiaomi Cihazınızın Bootloader (Önyükleyicisinin) Kilidini Açma Adımları

Not:  Önyükleyicinin kilidini zaten açtıysanız, bu adımları atlayın.

Adım 1: Xiaomi telefonunuza kayıtlı Mi hesabınız ile oturum açın. Eğer bir hesabınız yoksa öncelikle yeni bir mi hesabı oluşturun. Ardından, kilit açma işlemi sonrası akıllı telefondaki tüm veriler sileceğinden dolayı, telefonunuzun tam yedeğini aldığınızdan emin olun.

Not: Mi hesabı şifreniz çok önemlidir. Daha sonra yaşayacağınız sorunlarda telefonunuzun kilitlenmemesi için şifrenizi güvenli bir yere not ediniz.

Adım 2: Sitemizden MiUnlock aracını PC’nize indirin. Mi Unlock yazılımını başlatın ve Mi Hesabınız/kimliğinizle oturum açın (DİKKAT : Telefonunuzda açtığınız oturum ile aynı hesabı açın.)

Not: Mi unlock aracında şimdi oturum açmanızı öneriyoruz. Çünkü doğrulama için telefonunuza bir kod gelecek, isterseniz bu işlemi 8. Adım başlamadan öncede yapabilirsiniz.

Adım 3: Ayarlar > Mi Hesabı > Mi Bulut’a gidin ve ardından Senkronizasyon’ ve ‘Cihaz Bul’u etkinleştirin. Tüm Uygulama verilerini en az bir kez senkronize etmenizi öneririz. İlk oturum açma işleminde bu adımı otomatik olarak yapmış oluyorsunuz. Eğer yaptıysanız bu adımı atlamakta özgürsünüz.

Adım 4: Bootloader kilidini hızlı bir şekilde açmanız için hesabınızın ile en az 7 gün yeni cihazınızda oturum açılmış ve 7.Adımındaki mi hesabı bağla işleminin yapılmış olması gerekmektedir. Mi Hesabına giriş yapın ve en az 7 gün bekleyin. Zaten en az 7 gündür giriş yaptıysanız, bu adımı atlamakta özgürsünüz.

Adım 5: Şimdi, geliştirici seçeneklerini etkinleştirin, Ayarlar > Telefon Hakkında > bölümüne gidin ve ‘Artık geliştiricisiniz’ yazana kadar MIUI sürümüne en az 7-8 kez dokunun.

Adım 6: Şimdi, Geliştirici seçeneklere gidelim Ayarlar > Ek Ayarlar > Geliştirici Seçenekleri’ne gidin. Geliştirici seçenekleri arayüzünde OEM kilit açma ve USB Hata Ayıklamayı etkinleştirin .

7. Adım: Mi Kilit Açma Durumunu bulun (Geliştirici seçeneklerinde) ve ardından Mi Hesabını bağlayın. Bu işlemi Wi-fi ile yapamazsınız. Mi hesabını bağladığını numaranızın hücresel verisi ile bu işlemi yapınız. Şimdi, Xiaomi telefonunuzu Fastboot modunda başlatın. Ses Kısma + Güç düğmesini bir arada basılı tutun ve ekranda Mi Bunny robot görüntüsü göründüğünde yada Fastboot yazısını gördüğünüzde tüm düğmeleri birlikte bırakın.

Adım 8: Şimdi bilgisayarınız aktif internet bağlantısına bağlı olduğundan emin olun. Mi Unlock Tool’u açın ve ardından Xiaomi telefonunuzu USB aracılığı ile bilgisayara bağlayın. Cihazınızı bağladığınızda uygulama telefonu algılar, ardından ‘Şimdi Kilidi Aç (Unlock Now)’ düğmesine tıklamanız yeterlidir. Çok kısa sürede işleminiz tamamlanacaktır.

Not: Bu adım %99‘da takılı kalırsa size üst bölümde bir süre vermiş olabilir. Adım 4’te anlattığımız gibi bekleme süreniz dolmamış olabilir ve size kalan süre hakkında bilgi verir.

Xiaomi Telefonlara TWRP Yükleme Adımları

Adım 1: Öncelikle Minimal ADB and Fastboot aracını indirerek bilgisayarımıza yükleyelim.

Adım 2:  Sürücülerin bilgisayarınızda kurulu olduğundan emin olun. Ardından, bir sonraki adıma geçin. Eğer Mi flash yada Mi Unlock tools bilgisayarınızda kurulu ise zaten sürücüleriniz otomatik yüklenmiştir.

Not:  Geliştirici Ayarları ve USB Hata Ayıklama ayarları, Bootloader açma bölümünde önerildiği gibi cihazınızda zaten etkinleştirilmişse, Adım 3 ve Adım 4’ü atlayın ve doğrudan Adım 5’i izleyin.

Adım 3: Şimdi, geliştirici seçeneklerini etkinleştirin, Ayarlar > Telefon Hakkında > bölümüne gidin ve ‘Artık geliştiricisiniz’ yazana kadar MIUI sürümüne en az 7-8 kez dokunun.

Adım 4: Ayarlar > Ek Ayarlar > Geliştirici Seçenekleri’ne Gidin . Aşağı doğru kaydırın ve USB Hata Ayıklamayı Etkinleştirin.

Adım 5:  Şimdi, bilgisayarımıza yüklediğimiz Minimal Adb and Fastboot aracını açın. Telefonunuzu USB ile bilgisayarınıza bağlayın. Cihazı fastboot moda sokmak için aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz yada ses kısma + güç tuşuna basılı tutarak fastboot moda girebilirsiniz.

Not: Cihazınızı PC bağladığınızda yada aşağıdaki kodu yazdığınızda ekran bir uyarı çıkacaktır. Bu cihaza güven seçeneği işaretleyip uyarıyı onaylayınız.

adb reboot bootloader

Adım 6: Cihazınız fastboot moduna girmiş olmalıdır. Şimdi sitemizden indirmiş olduğunuz TWRP.img dosyasını C:\Program Files (x86)\Minimal ADB and Fastboot klasöre kopyalayın. Dosyayı ‘twrp.img’ olarak yeniden adlandırın ve ardından şu komutu girin:

Not: Cihazınıza uygun twrp indirmek için Xiaomi Recovery sayfasını ziyaret edin.

fastboot flash recovery twrp.img

ve ardından bu komutu çalıştırın, şunu yazın:

fastboot reboot

Adım 7: Bu adım isteğe bağlıdır, Flash stok vbmeta komutuyla:

fastboot --disable-verity --disable-verification flash vbmeta vbmeta.img

Vbmeta nedir?
Android Onaylı Önyükleme : Android 8.0 ve sonraki sürümleri, Android Verified Boot (AVB) veya Verified Boot 2.0 olarak adlandırılan bir Verified Boot referans Doğrulanmış Önyüklemeyi kullandı. Bu nedenle, bazı görevler için vbmeta.img’ye ihtiyacınız vardır (çoğunlukla doğrulanmış önyüklemeyi devre dışı bırakmak için). Bazı durumlarda, Doğrulanmış Önyükleme açıksa TWRP yüklenmez.

Adım 8: 
Yükleme sonrası cihazınızı direk olarak TWRP ile açmak için boot komutunu kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken:

fastboot boot twrp.img

komutunu yazmaktır.

7. Adım: (Önemli) : Bazı aygıtlar, ilk önyükleme sırasında özel kurtarmayı otomatik olarak değiştirmeyebilir. Cihazınızı kurtarma moduna girmek için Google’da tuş kombinasyonlarını arayabilirsiniz. ‘fastboot restart’ komutunu çalıştırdıktan sonra, cihazı TWRP Moduna girmek için uygun tuş kombinasyonunu basılı tutun. Cihaz TWRP moduna geçtiğinde, TWRP’yi Stok Kurtarma ile değiştirme şansını önlemek için TWRP otomatik olarak stok ROM’u yamalayacaktır.

Genel olarak TWRP girilmesi için kullanılan kısayolu ses açma tuşu + güç tuşuna basılması ile gerçekleşir.
Bizi Paylaşın

“Xiaomi Cihazlara TWRP Recovery Kurulumu – Basit ve Genel Yöntem” için 19 yanıt

 1. Ramazan Altıntaş17 Aralık 2022 at 23:47 Yanıtla

  Bu dediklerinizin tamamını yaptım. Ama tvp’yi yükleyemedi ve sürekli kapanıp açılıyor

  1. Admin18 Aralık 2022 at 09:44 Yanıtla

   Bize telegram üzerinden ulaşırsanız uzaktan kurulum için yardımcı olabiliriz.

   1. kaan27 Ağustos 2023 at 22:45 Yanıtla

    hocam uzaktan bağlantıyı nasıl yapacağız

    1. Admin31 Ağustos 2023 at 23:19 Yanıtla

     Telegram üzerinden sabit mesajlara bakınız

 2. Ferdi2 Şubat 2023 at 00:04 Yanıtla

  benimde telefonum sürekli kapanıp açılıyor. fastboot modunda giriyor. tvp yi yüklüyorum ama baştan başladığında tvp ye gireceğine tekrar açılıp kapanmaya devam ediyor. bilgisayarla bağlatı kuruluyor. fastboot modunda komutlar çalışıyor. ancak recovery moda girmiyor. tvp yüklememe rağmen. yardımcı olur musunuz?

 3. Ferdi2 Şubat 2023 at 00:07 Yanıtla

  bu arada telefonum lenovo p2 ses açma kapama ve power tuşlarına bastığımda recover moduna girmiyor. sürekli açılıp kapanıyor. fastboot modunda power off yapıyorum telefon kapanıyor. bir de şarja taktığımda şarj ışığı yanmıyor.

  1. Admin3 Şubat 2023 at 20:46 Yanıtla

   Bu cihaz için maalesef bilgimiz yok.

 4. deniz2 Eylül 2023 at 23:27 Yanıtla

  twrp yi yükledim dediğiniz komut ile açmayı denediğimde telefon ekranı kapanmış gibi siyah oldu kendim açmaya çalıştığımda açılmadı nasıl çözebilirim

  1. Admin4 Eylül 2023 at 07:58 Yanıtla

   TWRP dosyasında hata olabilir. Her zaman twrp açma kodu işe yaramayabilir.

 5. deniz2 Eylül 2023 at 23:39 Yanıtla

  cihazı açamıyorum recovery menüsünde kaldı

  1. Admin4 Eylül 2023 at 07:57 Yanıtla

   Fastboot üzerinden yeniden rom yükleyin.

 6. Hüseyin6 Eylül 2023 at 02:07 Yanıtla

  Merhabalar, cihazım xiaomi mi note 10 paylaşmış olduğunuz “adb reboot bootloader” bu komut ile cihazım fastboot moduna geçiyor. Fakat fastboot modunda iken “fastboot flash recovery twrp.img” bu komutu yazdığımda “” bu komutu bilgisayarımın komut isteminde görüyorum. Tahminime göre gerekli sürücüleri doğru şekilde kuramıyorum. Bir çok şekilde denedim fakat yapamadım yardımcı olursanız çok memnun olurum.

  1. Admin6 Eylül 2023 at 19:29 Yanıtla

   Minimal adb kurun. daha sonra twrp.img dosyasını onun içine atın ve o şekilde tekrar deneyin

 7. Gökhan9 Eylül 2023 at 16:36 Yanıtla

  fastboot –disable-verity –disable-verification flash vbmeta vbmeta.img

  Bu komut bazı romlar için geçici problemlere sebep olabilir diye düşünüyorum. mi14 endonezya rom da redmi note 10 pro cihazımı fabrika ayarlarına çevirerek normale getirdim. Twrp yüklemiştim. Root henüz kurmamıştım. Ya benden kaynaklı ya da çinliler önlem almışlar diye düşünüyorum. Açıkcası vbmeta.img nin ne işe yaradığından da tam emin değilim. Benim amacım güç ve ses açma tuşuna basınca Twrp açılmasıydı. Açılmıyordu çünkü. Komut istemiyle açmak zorunda kalıyordum. Bu arada Twrp yükler yüklemez yedek aldım harici karta. Recovery yapıp temiz sistemi geri yüklemek isterken olmadı yine başaramadım. Bir sürü karışık işler. Başaramadım. Bilginize.

 8. orkun22 Eylül 2023 at 02:40 Yanıtla

  bendeki dosyada bu şekilde çıkıyor windows_fastboot_first_install_with_data_format açtığımda Waiting for device…
  Compatible devices: veux, peux
  Your device: light
  Press any key to continue . . . bu sorunu nasıl çözebilirim

  1. Admin24 Eylül 2023 at 12:35 Yanıtla

   Adım 2 ile yükleme yapabilirsiniz. Kendi twrp dosyanızın sitemizden indiriniz.

 9. Yücel8 Kasım 2023 at 14:07 Yanıtla

  Bu sitem mi 13 ultra için denendi mi acaba?

  1. Admin13 Kasım 2023 at 18:15 Yanıtla

   Tüm modeller için kurulum evrenseldir.

 10. Orhan7 Ocak 2024 at 17:17 Yanıtla

  Xiaomi 14 pro için direnç nerede olduğuna dair foto yok yükler misiniz

Bir yorum bırakın